Mai megértési próbálkozásom egyik pontja a böjt lesz, mert nem tudom kihagyni a lehetőségét annak, hogy észrevegyük a vírushelyzet kapcsán a „másság” időszakának jelentőségét az életünkben.

Szóval a böjtről tudhatjuk a következőket:

Sok nagy vallásalapító hangsúlyozta a böjt fontosságát, amely egy eszköze a világ jobb megértésének. A böjt szinte az összes világvallás szerves részét képezi. Buddha, Mohamed Zarathustra, Konfucius a küldetésére hosszú böjttel készült fel. Az Ószövetségben a böjt – az önvizsgálat és megtérés egyik legőszintébb formája.

A második sarokpont az a bizonyos negyven nap:

Mózes 40 napi teljes böjt után kapta kézhez a Tízparancsolatot. Jézus Krisztus 40 napig böjtölt a sivatagban, mielőtt megkezdte volna tanítói szolgálatát. De hogy ne csak spirituális példákat hozzak, beszéljünk egy kicsit a szokások kialakulásáról. Benjamin Gardner, King’s College London szokáselméleti kutatója alapján egy szokás kialakításához egyes kutatások szerint 66 nap szükséges, más nézőpontból már 21 nap is elégséges lehet. De a negyven mindenképpen közte lesz. J

A harmadik sarokpontom mára: a sivatag.

Az önvizsgálat, a megértés folyamata nem működik (vagy legalábbis elég rosszul működik) úgy, ha körülöttünk „zaj” van. Jézus ezért vonul el a pusztába. A meditációs technikák célja hogy megszabadulhassunk a tudatunkban felbukkanó összes, figyelmünket elvonni kívánó gondolattól. Vagyis így vagy úgy, de csökkentjük a zajt, kiüresítjük önmagunkat.

 

És most jön el az a pont, ahol észre kell vennünk, hogy ez a jelenlegi helyzet tálcán kínálja számunkra ennek a három fenti dolognak az integrációját. Vagyis a mostani helyzetértékelésben nem is olyan nehéz felfedezni, hogy esélyt kaptunk arra, hogy valamit tegyünk. Akár önmagunkért. Hogy közelebb kerüljünk mondjuk saját magunk, a környezetünk, párunk, gyerekeink, munkánk, és úgy összességében saját életünk értékeinek a megértéséhez. Az idő rá: adott. Az erős korlátozottság gyanánt működő böjtiprogram: adott. És az ingerszegénység is adva van. Valójában a legjobb jóakarattal sem tudtuk volna ezt így összehozni saját erőből ilyen perfekten.

Használjuk.

Források:

Wikipédia szócikk a böjtről: https://hu.wikipedia.org/wiki/B%C3%B6jt

Alkalmazott Egészség Pszichológia blog: Lépjünk be a szokásokba: a szokás-alakulás tudományának alkalmazása a valóságban. https://practicalhealthpsychology.com/hu/2016/01/getting-into-the-habit-applying-the-science-of-habit-formation-to-the-real-world/